Nxënësit E Klasës Së 3A Vizitë Në Bashkinë E Tiranës

Apr 02, 2018 12:00:00 am
TOK

Ishin nxënësit e klasës së 3A, të cilët zhvilluan një vizitë në Bashkinë e Tiranës, ku u takuan me Kryetarin e Bashkisë, Z. Erion Veliaj. Bashkë me dëshirën për të mësuar më shumë rreth Bashkisë dhe funksionit të saj, ata dëgjuan me kureshtje Z.

MORE

Nxënësit E Klasave Të 9-ta Mbjellin Pemë Në Parkun E Madh Të Liqenit Artificial

Mar 28, 2018 12:00:00 am
TOK

“Kush mbjell një pemë, mbjell shpresë, mbjell një jetë të re.” Kjo ishte motoja e nxënësve të klasave të nënta, të cilët u solidarizuan me nismën “Dhuro pemë për Tiranën”.

MORE

UniRank Rates Epoka University As The Top University In Albania

Jan 22, 2018 12:00:00 am
TOK

UniRank considers Epoka University to be the number one university in Albania. UniRank only ranks universities that are licensed or accredited by their respective government ministry or accreditation authority in their country, that are licensed to offer undergraduate and/or graduate degrees, and offer face-to-face education.

MORE

Vizitë

Apr 17, 2017 12:00:00 am
TOD

Sot me nxënësit e klasave të V-ta bëmë një vizitë në Prefekturën e Durrësit, ku u takuam me Z. Roland Xhelili, Prefekt i Qarkut Durrës. Nxënësit i drejtuan pyetje rreth punës së tij në krye të Prekturës së qytetit të Durrësit të cilave Z.

MORE

Tree Planting Activity

Apr 17, 2017 12:00:00 am
MIST

On Wednesday, March 29th, Grade 8A and 8B students participated to tree planting activity in coordinated with Eco Bicycle Shop.

MORE

Kryetari I Kuvendit Viziton ASEF Në Kolegjin “Turgut Özal”

Apr 07, 2017 12:00:00 am
TOK

“Është kënaqësi që marr pjesë në këtë ngjarje të veçantë,” u shpreh në ceremoninë e hapjes së ASEF 2017 Z. Ilir Meta, Kryetari i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë.

MORE

Klubi I Gatimit

Jan 16, 2017 12:00:00 am
TOK

Pasioni për gatimin ka mbledhur rreth tryezës së kuzhinës së klubit tonë disa nga nxënësit e shkollës. Së bashku me mësueset që janë pjesë e klubit, ata realizojnë gatime nga më të shumëllojshmet, ku spikatin gatimet tradicionale shqiptare, por edhe ato të huaja.

MORE

Vizitë Në Ministrinë E Bujqësisë

Jan 15, 2017 12:00:00 am
TOK

Edhe këtë vit, shkolla jonë u bë pjesë e aktivitetit që organizon Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, në kuadër të “Muajit të Bujqësisë”.

MORE

Nje Nisme Qe Duhet Ndjekur Nga Te Tjeret

Jan 15, 2017 12:00:00 am
TOD

Sot nxenesit e Shkolles “Turgut Ozal” nen shoqerine e mesueses Amarilda Megjidi, dhe te N/Drejtorit te shkolles Mehmet Aslantas, shkuan ne shtepi te ndryshme per te dhuruar ndihma te cilat i shperndane vete nxenesit. Familjet, te cilat nxenesit i vizituan kishin probleme te mprehta ekonomike dhe sociale.

MORE

Festat E Fundvitit

Dec 20, 2016 12:00:00 am
TOD

MORE

Ice Skating And 3D Movie

Dec 15, 2016 12:00:00 am
MIST

On, Wednesday, December 14 The grade 2's went ice skating and to watch a 3D movie at the cinema.They had a wonderful time on their trip 

MORE

Klubi I Robotikës

May 20, 2016 12:00:00 am
TOK

Klubi i Robotikës, i themeluar rishtas, ka zhvilluar një program tre ditor me 18 nxënës nga klasa 6-10. Programi u zhvillua në 6 seanca nga 90 minuta secila në ambientet e gjimnazit “Turgut Özal ” në Tiranë, nga 4 nxënës të ardhur nga Amerika.

MORE

Nxënësja E Kolegjit “Mehmet Akif”, Fiton Medalje Argjendi Në I-SWEEEP

May 20, 2016 12:00:00 am
TOD

Qyteti Houston, në Texas/SHBA, mirëpriti qindra të ftuar në konkursin ndërkombetar të projekteve I-SWEEEP “Konkursi Shkencor Ndërkombëtar në Fushën e Energjisë, Inxhinierisë dhe Mjedisit”, i cili u zhvillua në Qendrën “Gorge Brown”, nga data 27 Prill deri me 1 Maj 2016.

MORE

Kequshqyerja Dhe Pasojat Që Vijnë Prej Saj

Feb 04, 2016 12:00:00 am
TOK

“Kequshqyerja dhe pasojat që vijnë prej saj”- ishte tema për të cilën dietologia e njohur Anila Kalleshi, diskutoi me senatorët e klasave 7, 8 dhe 9 të shkollës sonë. Të ushqyerit është një pjesë e rëndësishme në jetën e gjithsecilit dhe akoma më i vlefshëm është ky proces për adoleshentët,  të cilët janë në moshën e tyre të rritjes.

MORE

DAR Shpall Renditjen E Shkollave Private

Feb 04, 2016 12:00:00 am
TOK

Është njoftuar renditja e shkollave të mesme private me performancën më të mirë bazuar në 7 treguesit e përzgjedhur nga Drejtoria Arsimore Rajonale Tiranë për vitin shkollor 2014-2015.

MORE

Një Ekskursion Në Dajt

Feb 04, 2016 12:00:00 am
TOD

Ditën e premte, me datë 22 janar, nxënësit e klasave të dhjeta të shkollës “Turgut Ozal” Durrës, organizuan një ekskursion në Dajt. Gjithcka që nxënësit dëshironin ua fali kjo ditë: diellin, borën, argëtimin… Mëngjesi i së premtes, ndryshe nga ai i një dite më parë qe rrezeartë.

MORE

KËNAQËSI, EMOCIONE, LOT DHE BUZËQESHJE PA FUND…

Dec 29, 2015 12:00:00 am
TOK

U zhvillua mes emocionesh në ambientet e Kolegjit “Turgut Ozal” Tiranë, faza finale e Konkursit të Këngës, Interpretimit, Krijimit dhe Pikturës. Finalistët e dalë nga konkurset e secilit lloj, të zhvilluara në Kolegjet “Turgut Ozal” Tiranë, “Turgut Ozal” Durrës, “Hasan Riza Pasha” Shkodër, Kolegjet Mehmet Akif vajza, MEhmet Akif Djem dhe MIST, u përballën në një garë të fortë mes njëri-tjetrit.

MORE

Momente Të Cilat Nuk Mund Të Harrohen….

Dec 29, 2015 12:00:00 am
TOK

KONKURSET E ARTIT SKENIK DHE PREZANTIMIT “Jam i shumë i entuziazmuar nga pjesëmarrja e sotme kaq e madhe dhe e gjerë  në këtë konkurs, nga dëshira e shfaqur sot në këtë skenë për teatrin nga këta aktorë të vegjël, por shumë të zotë dhe nga loja e mrekullueshme që ata bënë në skenë.

MORE

Panairi Ushqimor

Nov 24, 2015 12:00:00 am
TOK

Panairi i Ushqimeve  është një nga aktivitetet më humane i zhvilluar nga përfaqësuesit e Klubit “Shpresa” në bashkëpunim me Drejtorinë e shkollës me qëllimin madhor; krijimin e një bote më të mirë e me më pak varfëri dhe vuajtje.

MORE

Të Pastrojmë Shqipërinë Në Një Ditë

Nov 24, 2015 12:00:00 am
TOD

Sot në mbështetje të nismës “Të pastrojmë Shqipërinë në një ditë”, nxënës të shkollës sonë janë sensibilizuar për të pastruar mjedsin. Ata kuptuan se të mbash pastër mjedisin nuk është një dëtyrë por një nevojë për të jetuar shëndetshëm dhe për t’u ndier sa më mirë.

MORE

NË GJURMËT E HISTORISË SONË

Nov 23, 2015 12:00:00 am
TOK

Në vijim të aktiviteteve dhe veprimtarive të Javës së Historisë dhe Gjeografisë, nxënësit e klasave të gjashta e të nënta, ditën e premte vizituan Muzeun Historik Kombëtar. Të shoqëruar nga mësuesit kujdestarë, mësuesja e lëndës dhe nëndrejtorët përkatës, nxënësit patën mundësi që, nëpërmjet kësaj vizite, të njihen më nga afër me Historinë e Popullit Tonë.

MORE

Panairi I Librit

Nov 16, 2015 12:00:00 am
TOK

Panairi i 18-të i Librit Tirana 2015-të, i cili është hapur në Pallatin e Kongreseve u vizitua dhe nga nxënësit e shkollës sonë,  të  cilët nuk i shpëtuan dot tundimit për të  blerë sa më shumë libra.

MORE

Ministri Panariti Në Panairin E Klubit “Shpresa”

Nov 03, 2015 12:00:00 am
TOK

Ministri i Bujqësisë, Z. Edmond Panariti, vizitoi sot Panairin e Ushqimit në shkollën 9-vjeçare “Turgut Özal”.   Mes tavolinave të panairit, në shoqërinë e stafit drejtues të shkollës, ministri u fotografua duke biseduar me nxënësit e fillores për produktet e nxjerra në shitje.

MORE

KINDERGARTEN PICNIC

Nov 03, 2015 12:00:00 am
MIST

To celebrate the end of the first six weeks as well as the Fall Festival, Kindergarten enjoyed a picnic at Vila3e while dressed in their favorite costumes. The students played on Vila3e's playground and enjoyed sandwiches and fruit for lunch in the plush courtyard.

MORE

Sot Një Ditë E Zakonshme, Por E Veçantë Për Disa Fëmijë.

Nov 03, 2015 12:00:00 am
TOD

Në këtë fund muaji fëmijët e kopshtit tonë të shoqëruar nga mësuesit e tyre bënë një vizitë në ambientet e një prej shtëpive të fëmijëve të braktisur e cila ndodhet në rrethin e qytetit të Durrësit.

MORE

Në Olimpiadën E 32-të Ballkanike

May 12, 2015 12:00:00 am
TOK

Në Olimpiadën e 32-të Ballkanike për kategorinë e gjimnazistëve që u zhvillua në Athinë mes datave 3 - 8 Maj 2015,  21 shtete u përfaqësuan me 118 nxënës.  Përveç shteteve të Ballkanit ishin të ftuar edhe shtete si: Anglia, Irlanda, Italia, Azerbajxhani dhe Taxhikistani.

MORE

Konkursi Shkencor

Mar 19, 2015 12:00:00 am
TOD

Konkursi Shkencor është një nga konkurset tradicionale që organizohet nga kolegjet turke që prej vitit 2001 ndërmjet klasave të 9-ta. Konkursi përmban 50 pyetje me alternativa nga lëndët e  Matematikës, Fizikës, Kimisë, Biologjisë që studiohen në shkollat shtetërore.

MORE

NJË FILLIM I MBARË PËR NJË TË ARDHME TË SIGURTË

Dec 10, 2014 12:00:00 am
TOK

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe Ministrja e Arsimit dhe Sporti, Lindita Nikolla me datë 27.11.2014 dhanë certifikata vleresimi për 10 shkollat më të mira private në rënditjen kombëtare, sipas Raportit të Maturës Shtetërore 2013-2014.

MORE

Gazetari Blendi Fevziu, Takim Me Nxënësit E “Turgut Ozal”

Dec 06, 2014 12:00:00 am
TOK

Blendi Fevziu ka lindur me 18 Maj 1969 .Ai është drejtues i emisionit Opinion që në 31 Gusht 1997.     Është diplomuar për letërsi dhe gjuhe shqipe në Universitetin e Tiranes me 1991. Në vitin 1989 ka qene pjesë e stafit te gazetës Studenti në Universitet.

MORE

GRADE 5 GRADUATION SHOW: ‘ROBIN HOOD’

May 29, 2014 12:00:00 am
MIST

On Thursday 29th May, our brilliant Grade 5 students had their Graduation Ceremony from Primary School. We were pleased to see a multitude of parents, families and friends who joined us on this occasion.

MORE

Olimpiad Në Mal Te Zi

May 13, 2014 12:00:00 am
TOK

Shtatë nxënës, përfaqësues nga gjithë kolegjet turke, morrën pjesë si të ftuar në Olimpiadën e Diturisë që u zhvillua në Mal te Zi.

MORE

“Albanian ICT Awards II”

Apr 28, 2014 12:00:00 am
TOD

Në një Natë Gala, ashtu si tradita e edicionit të kaluar, “Albanian ICT Awards II” u mbyll me sukses duke kurorëzuar edhe fituesit për pesë kategoritë e çmimeve.

MORE

Rezultatet E Olimpiades Kombetare Te Matematikes

Mar 21, 2014 12:13:14 pm
TOK

Rezultatet e Olimpiades Kombetare te Matematikes

MORE

FESTA E FEMIJEVE TE MATURANTAVE

Mar 04, 2014 12:00:00 am
TOK

Me 17 nëntor 2013 Kolegjet Turke, organizuan aktivitetin “FESTA E FËMIJËVE”    kushtuar  fëmijëve të maturanteve të diplomuar në Kolegjet Turke.

MORE

“NJË SHËTITJE E PAHARRUESHME”

Feb 14, 2014 12:00:00 am
TOK

Udhëtimi në Turqi i  nxënësve të klasave të 6-ta, të 7-ta dhe të 8-ta. Dita e parë: Data 6 shkurt mezi po pritej nga nxënësit e shkollës sonë, pasi jo vetëm që do të kishim disa ditë pushim, por sepse disa prej nesh ishin organizuar së bashku me një pjesë të stafit mësimor të shkollës për një udhëtim drejt Turqisë.

MORE

Vizitë Në Tregun (kopësht)

Feb 05, 2014 12:00:00 am
TOK

Vizitë në tregun e frutave dhe perimeve. Java e fundit e Janarit ishte java e frutave dhe perimeve. Gjatë kësaj jave mësueset zhvilluan temat mësimore për frutat, perimet duke dhënë njohuri dhe duke gërshetuar me fushat e veprimtarive mësimore që ato zhvillojnë.

MORE

Eskursion Në Kinema Dhe Vizitë Në Muzeun Kombëtar

Feb 05, 2014 12:00:00 am
TOK

Të martën më 21.01.2014 shkolla 9- vjeçare “ Turgut Ozal” për klasat e para organizoi një ekskursion në kinema dhe një vizitë në Muzeun Kombëtar.

MORE

OLIMPIADA BALLKANIKE E MATEMATIKES QIPRO 2013

Jan 01, 2014 12:00:00 am
TOK

Matematika  eshte  nje  nder  shkencat  e  cila  i  kushton  rendesi  te  vecant  pergatitjes  se talenteve  te  rinje  ne kete  fushe.

MORE

Pikniku Në Pezë

Dec 31, 2013 12:00:00 am
TOK

Në kuadrin e zhvillimit të aktiviteteve të ndryshme në shkollën tonë, aktivitete që synojnë zhvillimin e gjithanshëm të fëmijëve dhe integrimin e tyre në fusha të ndryshme është bërë traditë disa vjeçare  që të organizohen piknike në fshatin Pezë.

MORE

Kampionati Midis Shkollave (Volejboll-Futboll)

Jun 06, 2013 08:51:01 am
TOK

Gjatë muajit maj cikli 9-vjecar i shkollës sone ka organizuar nje kampionat midis shkollave private të Tiranës.Ky kampionat u zhvillua në ambientet e shkollës sonë në volejboll për vajza dhe futboll për djem.

MORE

International Week 2013

May 20, 2013 12:00:00 am
MIST

Memorial International School is pleased to announce the start of the international week at our school.   The international week is an opportunity to celebrate and appreciate the different nationalities of our students and staff.

MORE

Buletini Ynë

Apr 22, 2013 03:00:57 pm
TOD

Kliko per te pare Buletini ynë

MORE

Filluan Regjistrimet Per Konkursin E Pranimit Ne Kolegjet Turke 4-ta

Apr 22, 2013 11:12:46 am
TOD

MORE

JAVA E GJUHЁS ANGLEZE

Apr 17, 2013 04:32:54 pm
TOK

Nga data 1 deri më datën 4 Prill në mjediset e  kolegjit  “Turgut Ӧzal” Tiranë, u zhvillua java e gjuhës angleze. Ishte një javë e mbushur me aktivitete të ndryshme, ndër më kryesoret do të veçojmë konkursin e punës krijuese, ku nxënësit pjesmarrës dorëzuan punë me te vërtetë dinjitoze.

MORE

Fituesit E Olimpiadës 2013

Apr 12, 2013 07:09:49 am
TOD

Vlerisimi i nxenesve pjesmarres ne olimpiade per fazen e trete. Fituesit e olimpiadës 2013   Fituesit e Olimpiadës së Biologjisë 2013 Fituesit e Olimpiadës së Informatikës 2013 Fituesit e Olimpiadës së Matematikës Klasa IX Fituesit e Olimpiadës së Matematikës Klasa X Fituesit e Olimpiadës së Matematikës Klasa XI Fituesit e Olimpiadës së Matematikës Klasa XII   MORE

Kampionati I Pingpongut

Mar 21, 2013 07:10:46 am
TOK

Në kuadrin e aktiviteteve sportive që kolegji “Turgut Ozal” organizon për fëmijët , më  datë  15 .03.2013  në  palestrën e Kolegjit u  zhvillua   Kampionati  I  Pingpongut  për  klasat  e  pesta.

MORE

FESTA E 7 – 8 MARSIT (KOPESHTI)

Mar 15, 2013 12:35:37 pm
TOK

Eshtë bërë traditë festimi i festës së 7 – 8 Marsit, e cila festohet nga të gjithë. Kjo festë e bukur që sjell kaq shumë gëzim padyshim festohet edhe në kopshtin “Zubeyde Hanim”. Për përgatitjen e kësaj feste nje punë intensive dhe me interes maksimal behët  nga mësueset duke filluar nga grupet e para, të dyta dhe të tretat.

MORE

VLERËSIMI I NXËNËVE PJESMARRËS NE OLIMPIADEN E MATEMATIKES

Mar 01, 2013 08:55:29 am
TOD

VLERËSIMI I NXËNËVE PJESMARRËS NE OLIMPIADEN E MATEMATIKES PER FAZEN E DYTE ZHVILLUAR NE BAZE QARKU DURRES

MORE

3

Feb 20, 2013 12:28:31 pm
TOD

Text nxenesit

MORE

Ekskursioni I Klasave Te 5-ta

Dec 12, 2012 04:31:17 pm
TOK

Në funksion të ekskursioneve mësimore-edukative ,klasat e 5-ta  organizuan një ekskursion  në  kinema “Imperial”, në qendrën “Kristal” dhe vizita në disa nga rrugët dhe sheshet kryesore të Tiranës.

MORE

Klubet

Dec 12, 2012 11:54:06 am
TOK

Klub-et   Përveç anës edukative dhe rritjes së cilësisë së mësimdhënies nën kushtet më bashkëkohore, shkolla jonë e kompleton këtë proçes edhe me edukimin artistik e fizik. Secili nxënës ,pas orarit të mësimit,mund të zgjedhë  të studiojë  një  fushë të caktuar të artit apo sportit,si: piano, violinë, kitarë, kercim popullor,pikturë, karate, basketboll etj.

MORE

Udhëtim Drejt Kroacisë

Dec 12, 2012 10:50:21 am
TOK

Në vazhdim të veprimtarive edukative dhe trajnuese me nxënësit, këtë vit nxënësit e klasave të pesta dhe tё katёrta me një pjesëmarrje të madhe nxënësish udhëtuan drejt Kroacisë. Udhëtimi u zhvillua në datat 23-25 nëntor. Nisja u bë në mëngjes në orën 07:30,ku në oborrin e shkollës na prisnin autobusë komodë që do të ishin  në dispozicionin tonë gjatë gjithë udhëtimit .

MORE

Filluan Regjistrimet Per Konkursin E Pranimit Ne Kolegjet Turke

Apr 25, 2012 12:00:00 am
TOD

Nxënësit që do të konkurojnë për klasën e 5-të. Pyetjet e provimit janë përgatitur në bazë të programit mësimor të klasës së 4-të.

MORE

Filluan Regjistrimet Per Konkursin E Pranimit Ne Kolegjet Turke

Apr 23, 2012 12:00:00 am
TOD

    Nxënësit e klases se 8-te Mundësi studimi me 100% bursë në kolegjet turke në Tiranë, Durrës dhe Shkodër.

MORE

Përfundon Kampionati I Futbollit Për Klasat E Pesta

Apr 02, 2018 12:00:00 am
TOK

Ka përfunduar edhe për këtë vit shkollor Kampionati i Futbollit për klasat e pesta. Ndeshja finale e zhvilluar para disa ditësh vuri përballë njëra  – tjetrës dy skuadra të suksesshme si e 5C dhe e 5E.

MORE

Asef Junior 2018

Mar 24, 2018 12:00:00 am
TOK

ASEF (Albanian Science and Engineering Fair), i cili zhvillohet prej 13 vitesh në shkollën tonë, ka pasur edhe këtë vit një larmishmëri projektesh e idesh, sajë fantazisë së nxënësve dhe aftësive të tyre krijuese. Në 24 mars në shkollën tonë u zhvillua Konkursi Shkencor dhe Social i ASEF-it. Ky konkurs, në të cilin kishte pjesëmarrës nga të gjitha shkollat si: “Turgut Ozal” Tiranë, “Turgut Ozal” Durrës, “Hasan Riza Pasha” Shkodër, si dhe MIST u zhvillua në dy faza.

MORE

Kontribut Për Shkollën “Ardian Klosi”

Oct 08, 2017 12:00:00 am
TOK

Të kontribuosh në të mirë të arsimit, është ndihmë në të mirën e vendit. Bashkëpunimi më i fundit i shkollës sonë në këtë drejtim, me Bashkinë e Tiranës, ishte një projekt i dobishëm dhe mjaft frytdhënës.

MORE

SOLIDARITETI

Apr 17, 2017 12:00:00 am
TOD

Në shkollën tonë krahas aktiviteteve të ndryshme shkencore, kulturore dhe sportive,organizohen edhe konkurse me tematikë sociale-shoqërore.I tillë ishte dhe konkursi me temë “Solidariteti”. Konkursi u realizua me prezantime të nxënësve, të cilët nëpërmjet fakteve, argumenteve, përvojave e shembujve konkretë mbronin qëndrimet e tyre të veçanta në lidhje me temën.

MORE

Francophone Day

Apr 17, 2017 12:00:00 am
MIST

For “Francophone Day,” MIST Middle School held some activities in French:Grade 8 held a Game Competition between the classes, grade 9 prepared different projects about “Ten French words.” All students presented their projects and they were very enthusiastic. Everyone involved had a lot of fun.   A l`occasion de la Journée Mondiale de la Francophonie le 20 Mars, notre école MIST a organisé des activités en français comme: Un jeu concours autour des “dix mots de la Francophonie” et un quiz.

MORE

Ministrja Për Inovacionin Dhe Administratën Publike Viziton ASEF

Apr 07, 2017 12:00:00 am
TOK

Panairi i projekteve ASEF u mbyll me ceremoninë e shpërndarjes së çmimeve, ku prezente ishte Znj. Milena Harito, Ministre për Inovacionin dhe Administratën Publike. Në fjalën e saj përshëndetëse Znj.

MORE

Një Ditë Në Kryeministri

Jan 16, 2017 12:00:00 am
TOK

Vizita e radhës e nxënësve tanë pranë institucioneve qeveritare, ishte ajo në Kryeministri. Ata u mirëpritën nga Ministri i Shtetit për Çështjet Vendore,  Bledi Çuçi, në zyrën e tij.

MORE

Klubi Shpresa Në TANGRAM

Jan 15, 2017 12:00:00 am
TOK

Përfaqësuesja e radhës nga nxënësit e shkollës sonë, në emisionin Tangram në Ora News, ishte nxënësja e klasës së 8-të, Sara Xholi. Sara prezantoi projektin e saj të titulluar  “Shqipëria më e mirë, kur njerëzit mësojnë të japin më shumë.” Sara shpjegoi rëndësinë që kanë nismat e Klubit Shpresa të shkollës sonë në ndihmë të njerëzve në nevojë.

MORE

Ndihmojmë Një Familje Në Nevojë

Jan 14, 2017 12:00:00 am
TOK

Nismës së fondacionit “Fundjavë Ndryshe”, për të ndihmuar dhe promovuar vlerat humane dhe për të qenë pranë familjeve në nevojë, iu bashkuan nxënësit e klasave të 8-ta.

MORE

Colourful Restaurant 3

Dec 16, 2016 12:00:00 am
MIST

"Colourful Restaurant 3" in Art Class. This 'culinary arts' activity encouraged the students to demonstrate their creativity and presentational skills.Students prepared a diverse menu full of colours and shapes and they invited all Staff to enjoy their homemade delicious dishes.

MORE

Field Trip To Shkodra

Dec 01, 2016 12:00:00 am
MIST

The Grade 12 group spent a fantastic day in Shkodra last week, under crisp blue skies, perfect for shooting pictures at Rozafa Castle where we also stormed the walls and explored the dungeons. Lunch was in a cosy but ancient museum-restaurant, and then we wandered the pedonale, visiting the Marubi Museum and having coffee. Games in the bus on the way home rounded out a perfect little break.

MORE

Një Sukses Në Taekwondo

May 20, 2016 12:00:00 am
TOK

Më 30.04.2016 në Podgoricë të Malit të Zi u zhvillua një aktivitet për sportin e Taekwondos, origjina e së cilës është Korea e Jugut, ku morën pjesë përfaqësues të shteteve të ndryshme.

MORE

Kolegji `Turgut Ozal` Durrës, Një Histori Suksesi

Apr 25, 2016 12:00:00 am
TOK

Gjatë rrugëtimit tonë mund të hasim njerëz, vende, ndodhi që ndikojnë apo na shenjojnë të ardhmen. Shumë herë arritjet dhe sukseset tona lidhen me vende dhe njerëz të veçantë, të cilët nuk mund të jenë rastësi, por individë, institucione, sipërmarrje serioze të vulosura nga puna dhe vullneti i mirë për të siguruar zhvillimin, suksesin për të kapur majat.

MORE

SI TË MBJELLIM NJË BIMË

Feb 04, 2016 12:00:00 am
TOK

“Bimët dhe ndërtimi i tyre” ishte kapitulli që morën nxënësit e klasave të treta në lëndën e Diturisë së Natyrës. Dhe pikërisht për t’u njohur më mirë me bimët, mbjelljen  dhe ndërtimin e tyre,  me këta nxënës u zhvillua në laboratorin e shkencës, veprimtaria praktike me temë “Si të mbjellim një bimë”.

MORE

Në Fundjavë ...

Feb 04, 2016 12:00:00 am
TOD

Në fundjavë u organizua një ekskursion me nxënësit e klasave të 7-ta, 8-ta dhe të 9-ta, në Mal të Zi. U vizitua Kolashina, qyteti simbol i skijimt, ku adrenalina ishte në nivelet më të mëdha.

MORE

EGYPT WITH GRADE 2

Feb 04, 2016 12:00:00 am
MIST

They had the opportunity to see sculptures, pyramids, sphinx, characteristic outfits,etc. And enjoyed the different facts that were mentioned. Many thanks to Mrs.Brunilda Esa who made this all happened and we all could travel to the wonderful world of Egypt old history.

MORE

Jo Alkoolit!

Dec 29, 2015 12:00:00 am
TOK

Seminar Me Policinë E Shtetit Policia e shtetit zhvilloi një seminar mbi konsumimin e pijeve të dëmshme në kolegjin “Turgut Özal”. Ky seminar u zhvillua me klasat e gjashta. Qëllimii tij ishte që nxënësit të informohen në mënyrë të detajuar mbi pasojat që sjell përdorimi i këtyre pijeve, sidomos alkoolit.

MORE

E Diela Shqiptare

Dec 29, 2015 12:00:00 am
TOK

Dy nxënës të kolegjit “Turgut Özal” u kualifikuan për në finalen e madhe të emisionit popullor Power Kidz. Amina dhe Amiri, të dy nxënës në klasën e katërt, nuk lanë mëdyshje për jurinë e konkursit për fëmijë që zhvillohet në televizionin Klan gjatë emisionit “E diela shqiptare”.

MORE

Libri Ndriçon Mendjen, Mendja Ndryshon Botën!

Nov 24, 2015 12:00:00 am
TOK

Në shkollën tonë është krijuar Klubi i Bibliotekës, i quajtur ndryshe “Miqtë e librit”. Ky klub ka si qëllim të nxisë të lexuarin në masë te nxënësit, pasi librat janë miqtë tanë më të qetë, këshilltarët më të mençur dhe mësuesit më të mire.

MORE

ARTS WEEK

Nov 24, 2015 12:00:00 am
MIST

The annual “Arts Week” happened again this year from Monday, November 9 to Friday, November 13 with an Art Exhibition and light musical entertainment. For this year, we followed the theme “Our MIST-y Way”, with an emphasis on space. All projects were based on this theme in some way.  Students were able to learn about the solar system, the Milky Way, cosmic bodies, etc.

MORE

Rrespekt Dhe Nderim Te Viktimave Te Terrorizmit

Nov 23, 2015 12:00:00 am
TOD

Kolegji Turgut Özal Durrës në rrespekt dhe nderim te viktimave te terrorizmit në Paris ka ulur flamurin gjysëm shtizë dhe ka mbajtur një minut heshtje.

MORE

Vizite Ne Kalane E Krujes

Nov 11, 2015 12:00:00 am
TOK

Muaji Nëntor është jo vetëm Muaji i festave të mëdha, por edhe muaji, në të cilin në shkollën tonë fillon Java e Historisë dhe Gjeografisë. Në kuadër të këtij muaji nxënësit e klasave të 7-ta së bashku me mësuesit dhe nëndrejtorin përkatës zhvilluan një ekskursion në Qytetin Historik të Krujës.

MORE

KËNDI I SHKRIMIT

Nov 03, 2015 12:00:00 am
TOK

Muaji i Artit dhe i Letërsisë është në vazhdimësi me aktivitete nga më të larmishmet dhe me risi, ku një nga këto të fundit është edhe “Writing Corner” ose “Këndi i Shkrimit”. Këtu nxënësit nisur nga një fillim historie i dhënë, kanë mundësi të shkruajnë të gjithë diçka nga vetja, duke vazhduar historinë që nxënësi paraardhës ka lënë pa përfunduar.

MORE

SCIENCE EXPERIMENT IN GRADE 5

Nov 03, 2015 12:00:00 am
MIST

As part of learning about the human body and healthy choices, the Grade 5 students conducted an experiment to find out about the effect of acid on teeth. They thought carefully about the drinks available to them, and made a list of some healthy and unhealthy options.

MORE

ZGJEDHJA E SENATORIT TE SHKOLLES “TURGUT OZAL” DURRES

Nov 03, 2015 12:00:00 am
TOD

Ditën e enjte, me datë 22.10.2015, në shkollën e mesme të përgjithshme jopublike “Turgut Ozal”, u mbajtën zgjedhjet për Presidentin e Senatit të Shkollës 2015-2016. Nxënësit gjimnazistë u mblodhën të gjithe në sallën e konferencave,në të cilën gjashtë kandidatet për ketë post prezantuan plan- projektet e tyre ë mënyrë që të realizonin bindjen për të marrë votat e publikut.

MORE

Shembull Për T’u Ndjekur

Apr 22, 2015 12:00:00 am
TOD

Shembull për t’u ndjekur       Në vigjilje të Olimpiadës Ballkanike të Matematikës,që do të zhvillohet nga data 3-8 maj 2015 në Athinë , kolegji “Turgut Ozal”ndërmori organizimin e” Kampit të matematikës”në ambientet e tij nga data 18-29 prill 2015.  Ky kamp do të thotë mësim intensiv i avancuar në lëndën e matematikës për grupin përfaqësues të Shqipërisë dhe për grupin rezervë.

MORE

ASEF 2015

Feb 23, 2015 12:00:00 am
TOK

U zhvillua edhe këtë vit panairi shkencor ASEF midis nxënësve të kolegjeve turke në Shqipëri për kategorinë e të rriturve. Ky ishte panairi i tetë dhe në të u prezantuan mbi 350 projekte në fushën e teknologjisë së informacionit dhe të shkencës.

MORE

Java E Bujqësisë

Dec 08, 2014 12:00:00 am
TOK

“Prodho shqip, tregto shqip, konsumo shqip “- ishte motoja e projektit që u zhvillua me klasat e treta në kolegjin tonë gjatë Javës së Bujqësisë. Njohja me shkencën e bujqësisë si art dhe profesion i kultivimit të tokës, prodhimi i kulturave të ndryshme bujqësore dhe rritja e bagëtive ishin temat e diskutimit në këtë javë.

MORE

PANAIRI USHQIMOR

Dec 06, 2014 12:00:00 am
TOK

Megjithëse panairi ushqimor është një aktivitet tashmë tradicional në shkollën tonë dhe organizohet për të disatin vit radhazi, përsëri tek nxënësit vihet re po i njëjti përkushtim, po ai entuziazëm dhe po ajo energji pozitive si në fillimet e këtij aktiviteti.   Në të marrin pjesë të gjithë nxënësit e shkollës, madje edhe fëmijët e kopshtit dhe, në një ditë të veçantë, kontribues kryesorë në këtë panair bëhen edhe mësuesit e drejtuesit e shkollës.

MORE

INTERNATIONAL FAIR '14

May 29, 2014 12:00:00 am
MIST

ainy weather did not dampen the spirits and enthusiasm of the students, parents and staff that participated in the annual International Fair at Memorial International School.  On Friday, May 30, the MIST community joined together to celebrate the multiculturalism of our school.

MORE

Olimpiada E 31-të Ballkanike E Matematikës

May 12, 2014 12:00:00 am
TOK

Nxënesit e kolegjeve "Turgut Ozal" dhe "Hasan Riza Pasha" kthehen me medalje dhe fleta nderi nga Olimpiada e 31-të Ballkanike e Matematikës (BMO). Olimpiada u zhvillua në Pleven të Bullgarisë në 4 maj me pjesëmarrës nga Shqipëria, Bullgaria, Qiproja,  Greqia, Maqedonia, Moldavia, Mali i Zi, Rumania, Serbia dhe Turqia.

MORE

PANAIRI SHKENCOR

Apr 25, 2014 12:00:00 am
TOK

Në javën e fundit të muajit prill, nxënësit e shkollës së mesme të Kolegjit “Turgut Ozal” organizuan veprimtarinë “Panairi i Përgjithshëm Shkencor”. Ky panair u zhvillua në ambientet e shkollës dhe përfshiu lëndët: matematikë, fizikë, kimi, biologji, gjuhë-letërsi, anglisht, gjermanisht, histori, gjeografi, sociologji, qytetari etj.

MORE

Provimi I Pranimit

Mar 06, 2014 12:00:00 am
TOK

Vizitoni librarine tone per shembuj te provimeve te pranimit. http://turgutozal.edu.al/library

MORE

ALBANIAN SCIENCE AND ENGINEERING FAIR (ASEF)

Feb 23, 2014 12:00:00 am
TOK

Kolegjet turke u themeluan në Shqipëri në vitin 1993. Sot rreth 4000 studentë ndjekin kolegjet turke duke filluar nga kopshti deri në klasën e 12-të. Për të kontribuar në arsimimin e nxënësve, ne organizojmë konkurse, olimpiada dhe provime të ndryshme jo vetëm mes studentëve tanë në Shqipëri, por edhe nëper botë.

MORE

Udhëtimi Dimëror Drejt Bursës

Feb 14, 2014 12:00:00 am
TOK

Çdo udhëtim ka të veçantat e veta ashtu si edhe ky udhëtim i shumëpritur nga fëmijët.                   Nisja në mëngjesin e 6 shkurtit ishte e hareshme. Avioni si rrallë ndonjëherë u mbush me zërat gazmore të fëmijëve. Midis zërave të tyre dëgjoheshin mësueset duke këshilluar fëmijët:     “Kujdes pashaportat”.

MORE

“Muzikantët E Pyllit”

Feb 05, 2014 12:00:00 am
TOK

Si çdo vit kopshti ynë organizon aktivitete të ndryshme. Dhe një aktivitet shumë I deshirueshëm për fëmijët që I lumturon pafundësisht eshtë vizita në Tetrin e Kukullave.

MORE

Ekskursion Në Kinema Klasa 1

Feb 01, 2014 12:00:00 am
TOK

Të martën më 21.01.2014 shkolla 9- vjeçare “ Turgut Ozal” për klasat e para organizoi një ekskursion në kinema dhe një vizitë në Muzeun Kombëtar.

MORE

FESTA E 28-29 NENTORIT

Dec 31, 2013 12:00:00 am
TOK

Gëzim dhe krenari kombëtare. Dita e pavarësisë është dita e përjetsisë së një kombi. Të gjithë Shqiptarët festojnë në këto dy data të shënuara. Atmosferë festive ndjehet vrullshëm në kopshtin “Zubyde Hanim”. {read_more} Me femijët para-shkollorë 5-6 vjeçar mësueset organizuan një program festiv.

MORE

‘’Sjellim Buzëqeshje Në Fytyrat Ku Mungon’’

Dec 31, 2013 12:00:00 am
TOK

‘’Sjellim buzëqeshje në fytyrat ku mungon’’ Me fillimin e vitit shkollor 2013-2014, në shkollën ‘’Turgut Ozal’’, hapën siparin e tyre dhe aktivitet shkollore e jashtëshkollore.

MORE

Kampionati I Shahut

Jun 03, 2013 01:56:02 pm
TOK

Në kuadrin e aktiviteteve të zhvilluara nga Qëndra Kulturore e Fëmijëve ishte dhe Kampionati Kombëtar i shahut i zhvilluar në ambjentet e Kompleksit turistik “Florida” në Durrës. Në rrugën e traditës së përvitshme, edhe këtë vit kolegji ynë “Turgut Özal” u përfaqësua denjësisht me shahistët e tij nga klasa e IV –XI.

MORE

Rezultatet E Provimit Te Pranimit Ne Kolegjet Turke

May 11, 2013 12:35:45 pm
TOD

Kliko për të parë rezultatet

MORE

Modelet E Provimeve

Apr 22, 2013 02:45:58 pm
TOD

Shkarko provimi 2009 per klasen 9-ta MORE

Filluan Regjistrimet Per Konkursin E Pranimit Ne Kolegjet Turke 9-ta

Apr 22, 2013 11:11:43 am
TOD

MORE

Java E Anglishtes Ne Kolegjin Turgut Ozal

Apr 17, 2013 06:07:11 am
TOK

Pershendetje,e mireserdhet ne javen me te bukur,me aktive,me te larmishme e shume edukative ne Kolegjin tone. Jave e cila gjithmone sjell shume argetim per nxenesit,per te ftuarit per prinderit e sigurisht per mesuesit e kesaj shkolle.Java e Anglishtes eshte po aq e vjeter  sa vet kolegji yne. Ne fakt as nuk mbahet mend se kur filloi por,nje gje  eshte e sigurt cdo vit mbahet mend per aktivitetet e saj ne memorien e te gjitheve.

MORE

Java E Shkencës 2013

Mar 29, 2013 07:07:09 am
TOK

Një nga aktivitetet e përvitshme është edhe java e Shkencës.Kjo javë ishte e mbushur plot aktivitete të ndryshme si  konkursi i  projektimit poster,të prezantimit,demostime eksperimentesh dhe eksperimente të ndyshme të zhvilluara gjatë orëve të lëndëve shkencore.

MORE

Vizitë Tek Dentist (kopeshti)

Mar 19, 2013 06:51:21 am
TOK

A keni dhëmbë të shëndetshëm. A kujdeseni për ta? Ne fëmijët e grupeve të dyta të kopshtit “Zubeyde Hanim”   që gjendet në kompleksin arsimor “Turgut Ozal” mund t’ju përgjigjemi këtyre pyetjeve me një “ PO” të madhe.

MORE

Improvizim Evakuimi Në Rast Zjarri

Mar 15, 2013 06:53:11 am
TOK

Në kolegjin “Turgut Ozal”, në datën 22/02/2013, në bashkëpunim me njësinë e zjarrëfikseve dhe forcave speciale të Tiranës u zhvillua një demonstrim ku u improvizua nje situate konkrete e rënies së zjarrit. U aktivizua menjehere sistemi i alarmit të shkollës. Nxënësit të shoqëruar nga mësuesit si dhe  gjithe stafi i shkolles dolën jashtë, shpejt dhe pa rrëmujë. Nga organizatorët u mendua që të shfrytzoheshin hyrjet kryesore dhe daljet e emergjencës për të shmangur panikun,konfuzionin dhe rrëmujën e nxënësve.

MORE

VLERËSIMI I NXËNËVE PJESMARRËS NE OLIMPIADEN E BIOLOGJISE

Mar 01, 2013 08:43:51 am
TOD

VLERËSIMI I NXËNËVE PJESMARRËS NE OLIMPIADEN E BIOLOGJISE PER FAZEN E DYTE ZHVILLUAR NE BAZE QARKU DURRES

MORE

VLERËSIMI I NXËNËVE PJESMARRËS INFORMATIKE

Feb 20, 2013 10:41:27 am
TOD

VLERËSIMI I NXËNËVE PJESMARRËS NË OLIMPIADË PËR FAZËN E DYTË INFORMATIKE

MORE

Shetitje Ne Muze Me Femijet E Kopeshtit

Dec 12, 2012 04:28:40 pm
TOK

Kёtё ‘28-29 Nёntor’ Shqipёria feston 100 vjetorin e shpalljes sё pavarёsisё. Me rastin e kёtyre festave nё vendin tonё do tё zhvillohen aktivitete festive tё larmishme.Kёto aktivitete nuk do tё mungojnё as nё kopshtin “Zubeyde Hanım”. Fёmijёt pёr 100 vjetorin e pavarёsisё kanё realizuar punime tё ndryshme artistike. Ndёr kёto punime nuk do tё lemё pa pёrmendur punimin e shtёpisё sё Ismail Qemalit duke ngritur flamurin nё Vlorё, punimin e hartёs sё Shqipёrisё, punimin e flamurit shqipёtar, e shumё punime tё tjera.

MORE

KAMPIONATI I FUTBOLLIT

Dec 12, 2012 11:47:54 am
TOK

Mbi aktivitetin e kampionatit të futbollit për shkollën fillore nga data 09.11.2012 deri 14.11.2012. Në kampionatin e futbollit morën pjesë klasat e treta,të katërtat e të pestat.Gjithsej 21 klasa.

MORE

Panairin Shkencor

May 25, 2012 01:35:42 pm
TOD

Panairin Shkencor Maj 2012 , Kolegji Turk "Turgut Ozal" Durres. Për më shumë informacion shkoni në www.facebook.com /kolegjiTod oseMORE

Filluan Regjistrimet Per Konkursin E Pranimit Ne Kolegjet Turke

Apr 25, 2012 12:00:00 am
TOD

Nxënësit që do të konkurojnë për klasën e 10. Mundësi studimi me 100% bursë në kolegjet turke në Tiranë, Durrës dhe Shkodër.

MORE

Klasat E Para Në Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”

Mar 29, 2018 12:00:00 am
TOK

Në fillim të muajit mars, fëmijët e klasave të para të shkollës sonë janë argëtuar me shfaqjen “Safari i vogël “, i vënë në skenë në Teatrin Eksperimental të kryeqytetit.

MORE

Klasa E 8B Shëtitje Në Malin E Dajtit

Feb 08, 2018 12:00:00 am
TOK

S’ka poet, shkrimtar, muzikant apo piktor që nuk është frymëzuar nga stina e bardhë e dimrit. S’ka fëmijë që nuk është joshur nga bardhësia e dëborës dhe me thirrje magjike është ftuar për të luajtur me të.

MORE

Dita Evropiane E Gjuhëve Në Kolegjin “Turgut Ӧzal”

Oct 08, 2017 12:00:00 am
TOK

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; line-height: 26.0px; font: 14.0px Arial; color: #232323; -webkit-text-stroke: #232323} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 5.0px 0.0px; line-height: 20.0px; font: 14.0px Georgia; color: #3f3f3f; -webkit-text-stroke: #3f3f3f} span.

MORE

Aktivitetet Fizike E Sportive

Apr 17, 2017 12:00:00 am
TOD

Pjesëmarrja e rregullt në aktivitetet fizike e sportive është thelbësore për shëndetin, mirëqenien dhe rritjen e shëndetshme. Fëmijët dhe të rinjtë kanë të drejtën të jenë fizikisht aktivë dhe të luajnë sport.

MORE

English Week – Gjithë Globi Brenda Shkollës

Apr 07, 2017 12:00:00 am
TOK

Fundi i muajit mars shënon dhe përfundimin e Javës së Anglishtes, e cila sjell gjithmonë emocione të veçanta dhe plot ngjyra në çdo kënd të shkollës.

MORE

Higjiena Dhe Shëndeti

Jan 16, 2017 12:00:00 am
TOK

Të kujdesesh për higjienën e vetes do të thotë të kujdesesh drejtpërdrejt për shëndetin tënd. Kjo është arsyeja kryesore që me vogëlushët e parashkollorit zhvillohen një sërë veprimtarish, të cilat kanë të bëjnë pikërisht me higjienën personale dhe shëndetin.

MORE

Figurat Historike

Jan 16, 2017 12:00:00 am
TOD

Nxënësit e klasave të 9-ta në konkursin me temë "Figurat historike". Falenderojmë nxënësit për pjesmarrjen e tyre dhe ju urojmë suksese të mëtejshme.

MORE

Vizitorët Të Vecantë

Jan 15, 2017 12:00:00 am
TOD

Dje shkolla jonë priti vizitorë të vecantë. Me moton ‘Së bashku për të ngjallur shpresën’’ Znj.Esmeralda Shkjau, Znj.Florjana Garo dhe Z.Leonard Kadrimi i drejtuan shkollës kërkesë për t’i ofruar ndihmë në arsimim nxënëses Blerta Shkreli familja e së cilës jeton në një varfëri të skajshme.

MORE

Gezuar Festat E Fundvitit.

Dec 22, 2016 12:00:00 am
TOD

Sot grupi Yjet nën ritmin e muzikës dhe recitimit ia shtuan edhe më shumë entuziazmin atmosferës në këtë prag festash.Në prani të prindërve ata dhanë një shfaqje simbolike duke i bërë ata edhe më të lumtur.

MORE

Presentation By Osaab

Dec 15, 2016 12:00:00 am
MIST

Today, MIST primary and middle school students were treated to a presentation by OSAAB, the Organization for the Support of Albania’s Abandoned Babies.  Two representatives shared a presentation about the organization, its goals and mission, and how it helps orphaned babies.

MORE

OLIMPIADA SHKENCORE EPOKA

May 20, 2016 12:00:00 am
TOK

Në ambientet e Universitetit Epoka u zhvillua sot, për të pestin vit radhazi, Olimpiada Shkencore Epoka, në të cilën morën pjesë mbi 350 nxënës të klasave 6 -11 nga të gjitha kolegjet turke në Shqipëri.

MORE

Klasa 3G Në Vlorë

May 20, 2016 12:00:00 am
TOK

Vlora, qyteti ynë i bukur i bregdetit të Jonit, pas nxënësve të klasave të shtata, priti edhe vogëlushët e klasës 3G. Të ftuar nga një prind i klasës, nxënësit u nisën me autobus të shoqëruar nga mësueset Eva dhe Jolanda, si dhe nga nëndrejtori i paralelit Ilhan Sarikaya.

MORE

LINK PER PROVIMI I PRANIMIT 2016

Apr 18, 2016 12:00:00 am
TOK

Link per provimi i pranimet: http://turgutozal.edu.al/events/PROVIMI%20I%20PRANIMIT%20%202016   Per praktik: http://turgutozal.

MORE

Takimi Me Prindër

Feb 04, 2016 12:00:00 am
TOK

Bashkëpunimi prind-mësues është kyç për ecurinë dhe mbarëvajtjen në mësime të nxënësve. Për këtë arsye, ditën e shtunë, më datë 23 janar, u zhvillua takimi me prindër për klasat e katërta, të pesta dhe të gjashta të shkollës sonë.

MORE

Në Fundjavë U Organizua Një Ekskursion

Feb 04, 2016 12:00:00 am
TOD

Në fundjavë u organizua një ekskursion për nxënësit e klasave të 6-ta në Bosnje-Hercegovinë. U vizituan disa nga vendet më të bukura e të mbushura mi histori si: Ura e Mostarit, Pazari i Vjetër, si dhe pjesët kryesore të qytetit si pjesa moderne e tij dhe pjesa austriake.

MORE

Konkursi I Pikturës

Dec 29, 2015 12:00:00 am
TOK

Ndërsa e gjithë shkolla gumëzhinte nga këngët, zërat e vizitorëve, nxënësve, prindërve dhe të ftuarve të tjerë, në sallën ku zhvillohej Konkursi i Pikturës mbizotëronte heshtja që thyhej lehtas nga cekja e lapsave mbi fletët e vizatimit.

MORE

Te TANGRAMI Në “Ora News”

Dec 29, 2015 12:00:00 am
TOK

Ndër aktivitetet e radhës të zhvilluar nga nxënësit e shkollës sonë, ka qenë vizita e Senatorëve të shkollës në studiot e televizionit “Ora News”. Gjatë kësaj vizite, nxënësit panë dhe studion ku realizohet emisioni kushtuar fëmijëve, i titulluar “Tangram”.

MORE

TAKIMI ME PRINDËR

Nov 24, 2015 12:00:00 am
TOK

Gjatë javës që sapo lamë pas, në shkollën tonë, u zhvilluan takimet me prindër për të gjitha klasat. Këto takime kanë një rëndësi të madhe për një bashkëpunim sa më të mirë prind-mësues, me synimin e përbashkët, rritjen e mësimnxënies te fëmijët.

MORE

Aktivitetet Në Shkollën Tonë Nuk Kanë Fund

Nov 24, 2015 12:00:00 am
TOD

Aktivitetet në shkollën tonë nuk kanë fund. Nxënësit përveç procesit të të mësuarit realizojnë edhe projekte të ndryshme.Këtu kemi disa projekte per muajin e letersise.

MORE

DESIGNING A CEREAL BOX!

Nov 24, 2015 12:00:00 am
MIST

Designing a CEREAL Box! This was a competition between the two classes of 8th Grade, November 2015; as part of the art curriculum, 8th grade students had to learn how to design a CEREAL box. This activity took place while both grades were placed in a competition with each other and extended in steps until the process was introduced in front of their teachers in a dignified presentation, each group had prepared, posters, invitations, PowerPoint etc.

MORE

Një Libër Për Mikun Tim

Nov 19, 2015 12:00:00 am
TOK

Në spitalin pediatrik gjenden dhoma të përbashkëta pushimi ku fëmijët që po trajtohen nga sëmundje të rënda mund të kalojnë kohën duke lexuar libra. Anëtarët e Klubit Shpresa e klasave të shtata, të vendosur për të ndihmuar në pasurimin e këtyre mini bibliotekave, duke shfrytëzuar Muajin e Artit dhe Letërsisë,  me moton ” Një libër për mikun tim”,  mblodhën libra, i paketuan së bashku me disa dhurata dhe vizituan spitalin pediatrik.

MORE

Shkolla “Turgut Ozal” Shembull Për T’u Ndjekur, Nora Malaj

Nov 03, 2015 12:00:00 am
TOK

Znj. Nora Malaj, zëvendësministre e Arsimit dhe Sportit, u shpreh në një intervistë me Klubin e Medias të shkollës “Turgut Özal” se shembulli i Panairit të Ushqimit që organizohet atje duhet të ndiqet nga gjithë shkollat e Shqipërisë.

MORE

FALL FESTIVAL

Nov 03, 2015 12:00:00 am
MIST

On Friday, October 30, the primary students participated in the fifth annual MIST Fall Festival.  Despite some scary masks and costumes, the students enjoyed the program and generally had a lot of fun celebrating the beautiful autumn weather.  Many activities were organized including wheelbarrow races, origami, the egg drop, musical chairs and the infamous costume parade.

MORE

Aktivitetet Në Shkollën Tonë

Nov 03, 2015 12:00:00 am
TOD

Aktivitetet në shkollën tonë nuk kanë fund. Nxënësit përveç procesit të të mësuarit realizojnë edhe projekte të ndryshme. Fantazia, imagjinata dhe dëshira e tyre nuk njeh kufi. Autrorë të periudhave të ndryshme të letërsisë, tekste të vjetra shqipe, biblioteka në miniaturë etj, janë paraqitur nëpër stenda dhe ekspozohen bashkë me punën e madhe të nxënësve.

MORE

Kolegjet Turke Spikasin Në Olimpiada

May 27, 2015 12:00:00 am
TOK

Në faqen e saj zyrtare online, Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, ka shprehur krenarinë e saj për 217 nxënës, fitues në nivel kombëtar olimpiadash. “Sot, na bëjnë krenarë në këtë sallë të vogël, nesër, do të na bëjnë krenarë me historitë e tyre të suksesit, që do të jenë histori suksesi të Shqipërisë evropiane,” është shprehur zonja Nikolla gjatë ceremonisë përmbyllëse të Olimpiadave 2015.

MORE

Konkursi I Artit Skenik

Mar 25, 2015 12:00:00 am
TOK

Institucionet arsimore turke në Shqipëri organizuan Konkursin e Artit Skenik 2015. Finalistët garuan me njëri-tjetrin në eventin e organizur në sallën e koncerteve të shkollës 9-vjeçare “Turgut Özal” Tiranë.

MORE

TAKIM ME PRINDËRIT E NXËNËSVE NË QYTETE TË NDRYSHME TË SHQIPËRISË

Jan 10, 2015 12:00:00 am
TOK

Duke përfituar nga pushimet e fundvitit dhe nisur nga fakti se mjaft nxënës vijnë nga rrethet e ndryshme të Shqipërisë, stafet drejtuese dhe pedagogjike të shkollave tona, më 21 dhjetor në Elbasan e Koplik, më 22 dhjetor në Peshkopi e Berat  dhe 23 dhjetor në Librazhd e Vlorë, organizuan dreka si dhe ndanë disa momente të këndshme me prindërit e nxënësve të këtyre kolegjeve.

MORE

Panairi I 17 I Librit "Tirana 2014"

Dec 06, 2014 12:00:00 am
TOK

  Më datë 12-16 nëntor 2014 hapi siparin Panairi i Librit “Tirana 2014”. Nxënësit e shkollës sonë”Turgut Ozal” vizituan këtë Panair.

MORE

GRADE 5 GRADUATION

May 30, 2014 12:00:00 am
MIST

On Thursday May 30, 2014 the MIST Grade 5 students were recognized for their hard work and dedication for their time at MIST Primary.  The ceremony was a wonderful event thanks to the teachers, staff, parents and indeed the students themselves.

MORE

Infomatix 2014

May 13, 2014 12:00:00 am
MIST

Nxënësit e Kolegjit “Turgut  Özal” Tiranë dhe Memorial International School of Tirana (MIST) kthehen me medalje ari dhe bronzi nga Infomatix 2014, Rumani. Kolegji “Turgut  Özal” dhe MIST morë pjesë në këtë konkurs duke u perfaqesuar nga 8 nxënës në kategorinë e filmit me metrazh të shkurtër dhe Robotic Line Follower.

MORE

Olimpiada Shkencore Epoka

May 09, 2014 12:00:00 am
TOK

Me një numër më të madh pjesëmarrësish, këtë vit Olimpiada Shkencore Epoka do të mbahet më 17 maj në Universitetin Epoka. Olimpiada Shkencore Epoka zhvillohet ndërmjet kolegjeve turke në Shqipëri.

MORE

NJE TJETER ÇMIM PER KOLEGJET TURKE

Mar 31, 2014 12:00:00 am
TOK

Në programin e organizuar nga ACITAD me tematikë “Integrimi i biznesit shqiptar në BE”, kolegjet turke marrin çmimin e “Investitorët e huaj më të suksesshëm në Shqipëri”.

MORE

Konkursi I Lojrave Te Zgjuarsise

Mar 05, 2014 12:00:00 am
TOK

Loja ka nje rendesi  jetesore ne zhvillimin e femijeve.Me ane te lojrave femijet zbulojne,mesojne  gjejne mundesine te shprehin veten e tyre, aftesohen te pershtaten ne shoqeri,te mbrojne te drejtat e tyre,te tregojne respekt per te drejten e tjerve,te bashkepunojne si dhe te ndajne dicka me tjeret.

MORE

Tradita E Shpërndarjes Së çertifikatave

Feb 14, 2014 12:00:00 am
TOK

Tradita e shpërndarjes së çertifikatave për nxënësit më të suksesshëm vazhdon në shkollën tonë. Edhe sivjet në këtë fund semestri u shpërndanëçertifikata për nxënësit më të mirë në mësime aktivitete social-kulturore dhe sportive.

MORE

Vizitë Në “Muzeun Historik Kombëtar.”

Feb 14, 2014 12:00:00 am
TOK

Në kuadër të aktiviteteve të ndryshme që organizohen në shkollën tonë, aktivitete të cilat synojnë edukimin e gjithanshëm të fëmijëve në fusha të ndryshme të kulturës dhe historisë,  nga drejtoria e shkollës u planifikua si çdo vit aktivitet në një nga kinematë e qytetit dhe vizitë në “Muzeun Historik Kombëtar.

MORE

Eskursion Në Kinema Dhe Vizitë Në Muzeun Kombëtar

Feb 05, 2014 12:00:00 am
TOK

Në kuadër të aktiviteteve të ndryshme që organizohen në shkollën tonë, aktivitete të cilat synojnë edukimin e gjithanshëm të fëmijëve në fusha të ndryshme të kulturës dhe historisë,  nga drejtoria e shkollës u planifikua si çdo vit aktivitet në një nga kinematë e qytetit dhe vizitë në “Muzeun Historik Kombëtar.

MORE

KONKURSI I TALENTEVE SOCIALE

Jan 01, 2014 12:00:00 am
TOK

Konkursi final i Talenteve Socialë, që zhvillohet midis nxënësve të Kolegjeve Turke, u organizua në Kolegjin “Hasan Riza Pasha”. Me datë 11 Dhjetor 2013, 36 finalistë nga 6 kolegje të ndryshme treguan aftesite e tyre me te mira në Konkursin e Talenteve Sociale.

MORE

Klubi “Shpresa”

Dec 31, 2013 12:00:00 am
TOK

Klubi “Shpresa”, ashtu sikurse vitin e kaluar, hapi aktivitetin e tij edhe këtë vit gjatë javëve të para të muajit tetor. Nën kujdesin e drejtuesëve të këtij klubi, i gjithë kolegji “Turgut Ozal” organizoi një sërë aktivitetesh të përditshme, panaire me ushqime të sjella nga nxënës të çdo klase, me qëllim sigurimin e disa të ardhurave për t’u ardhur në ndihmë familjeve në  nevojë.

MORE

3D EDUCATION

Dec 31, 2013 12:00:00 am
TOK

Kolegji Turgut Ozal nis projektin e arsimimit tre dimensional.   Pas  suksesit të arritur me projekte të shumta teknologjike në fushën e arsimit, Kolegji Turgut Ozal tashmë fillon aplikimin e sistemeve vizuale 3D.

MORE

MIST Team Wins Bronze Medal

May 20, 2013 12:00:00 am
MIST

MIST Short Movie Team wins Bronze Medal in International Informatics Project Competition (INFOMATRIX 2013-Romania) Congratulations!!! SHORT MOVIE “School is a better place” the title of the short movie that our school is going to participate this year is an educational short movie which focuses on the possible ways of a better education in our century.

MORE

Drawing Club At EPOKA UNIVERSITY

May 09, 2013 12:00:00 am
MIST

On Wednesday 08, 2013 the“Drawing” club held a lesson in EPOKA University. A tour in Architecture department to understand more about proportions, spaces, scales etc. It was a very pleasant and fruitful hour lesson. Faced withscale models, walked through working classes where we saw special tools that a student of architecture uses to realize projects.

MORE

Filluan Regjistrimet Per Konkursin E Pranimit Ne Kolegjet Turke 5-ta

Apr 22, 2013 11:14:08 am
TOD

MORE

Filluan Regjistrimet Per Konkursin E Pranimit Ne Kolegjet Turke 8-ta

Apr 22, 2013 11:08:31 am
TOD

MORE

Rezultatet Konkursi Shkensore 2013

Apr 14, 2013 11:11:09 am
TOD

Klikoni për të parë rezultatet

MORE

Java E Matematikës 2013

Mar 27, 2013 01:12:54 pm
TOK

Java e matematikës e bërë tashmë një traditë në shkollën tonë këtë vit ishte e mbushur plot ngjyra. Një javë ndryshe nga të tjerat ku morrën pjesë gjithsej 380 nxënës me aktivitete të ndryshme.

MORE

Java E Biskotave (kopeshti)

Mar 18, 2013 12:34:31 pm
TOK

Pranvera me ardhjen e saj na solli jo vetëm  festën e nënës dhe të mësuesit por na solli lulet shumë ngjyrshe së bashku me festën tradicionale të “Ditës së verës”. Si të gjitha festat e tjera edhe festa e ditës së verës ishte një festë e gëzueshme për fëmijët e kopshti “Zubeyde Hanim”.

MORE

Vazhdojmë Si Gjithmonë…

Mar 15, 2013 06:28:26 am
TOK

Vazhdojmë si gjithmonë… Marsi, muaji i pranverës, i rigjallërimit të jetës, po mbi të gjitha muaji i dy festave më të bukura që qëndrojnë pranë njëra-tjetrës,  7-8 Marsi.  8 Marsi është një ditë gjithmonë e veçantë, që mbart respekt e dashuri të pafund për qenien që lind jetën.

MORE

VLERËSIMI I NXËNËVE PJESMARRËS KIMI - FIZIK

Mar 01, 2013 06:50:32 am
TOD

VLERËSIMI I NXËNËVE PJESMARRËS NE OLIMPIADEN E KIMISE DHE FIZIKES PER FAZEN E DYTE ZHVILLUAR NE BAZE QARKU DURRES  

MORE

VLERËSIMI I NXËNËVE PJESMARRËS NË OLIMPIADË PËR FAZËN E DYTË

Jan 30, 2013 07:35:04 pm
TOD

Vlerisimi i nxenesve pjesmarres ne olimpiade per fazen e dyte. TË ZHVILLUAR ME  12.01.2013 NË BAZË QARKU  DURRËSTABELA E VLERËSIMIT TË NXËNËSVE  PJESMARRËS NË FAZËN E DYTË  TË  OLIMPIADËS  KOMBTARE   TË  MATEMATIKËS   ME KLASAT E  11 -ta.

MORE

Shetitje Me Femijet E Kopeshtit

Dec 12, 2012 04:24:06 pm
TOK

Nё bazё tё temave mёsimore fёmijёt kishin marrё shumё njohuri pёr stinёn e vjeshtёs. Ndёr shumё aktivitete dhe punime qё ishin zhvilluar nё klasё mё datё 4 tetor u zhvillua nje eskursion nё natyrё.Ku fёmijёt shkuan pranё liqenit panё vёrtet qё toka ishte me ngjyrё tё artё, sepse kishin rёnё tё gjitha gjethet e pemёve nё tokё.

MORE

“Muaji I Historisë” Në Kolegjin :Turgut Ozal”

Dec 12, 2012 11:39:42 am
TOK

“Muaji i Historisë” në Kolegjin : “Turgut Ozal”   Kolegji “Turgut Ozal” është një nga institucionet më të suksesshme në fushën arsimore.Tashmë shumë i konsoliduar vazhdon të listojë suksese të njëpasnjëshme.

MORE

Filluan Regjistrimet Per Konkursin E Pranimit Ne Kolegjet Turke

Apr 29, 2012 12:00:00 am
TOD

Nxënësit që do të konkurojnë për klasën e 6-të. Pyetjet e provimit janë përgatitur në bazë të programit mësimor të klasës së 5-të.

MORE

Videot Nga Konkursi Shkencor 2012

Apr 24, 2012 08:51:05 am
TOD

MORE